Projektowanie szaf sterowniczych

Szafa sterownicza to aparatura, która służy do pomiaru i kontroli przepływu prąd, zarówno na ternie obiektów publicznego użytku, na terenach przemysłowych, jak i na obszarach prywatnych parceli mieszkaniowych. Bada ona nie tylko poziom zużytej energii, ale także pokazuje skoki napięcia i natężenia prądu. Jej obudowanie musi być zgodne z przyjętymi normami, a wykonanie i projektowanie szafy powierza się profesjonalnym firmom.

Jakie funkcje muszą spełniać szafy sterownicze?

montowanie szaf sterowniczychJedną z najważniejszych funkcji, jakie musi spełnić szafa sterownicza, jest funkcja bezpieczeństwa. Szafa sterownicza to skrzynka, wykonana z metalu. Jej stabilna budowa ochrania ją przez wszelkimi mechanicznymi urazami, ale nie tylko. Metalowa obudowa zapobiega przedostawaniu się do środka wody, wtedy gdy szafa stoi na świeżym powietrzu. Gdyby do środka dostała się woda, mogłoby to oczywiście doprowadzić do zwarcia elektrycznego. Szafa zamykana jest, w większości przypadków, na klucz, a dodatkowo na kłódkę lub na specjalną wkładkę. Na jej powierzchni zewnętrznej powinny znajdować się specjalne oznaczenia, mówiące o zagrożeniu porażenia prądem. Wszystko to po to, by zminimalizować ryzyko dostania się do środka szafy osób trzecich. W środku szafy znajduje się specjalna aparatura sterownicza, składająca się z kontrolek i sygnalizatorów. Szafa podłączona jest do wielu urządzeń elektrycznych i bada przepływ i napięcie prądu. Dzięki niej, na hali przemysłowej, osoba odpowiedzialna za odczytywanie parametrów szafy, jest w stanie zoptymalizować pracę różnych maszyn i urządzeń, a przez to całkowity proces pracy na hali przemysłowej. Montowanie szaf sterowniczych musimy zlecić profesjonalnym firmom, które potrafią wykonać model szafy pod specjalne zamówienie. Montaż takiej szafy wymaga specjalnej wiedzy z zakresu energetyki i fizyki. Projekt musi zostać zrealizowany pod konkretnego klienta, uwzględniając przy tym ilość łączy elektrycznych i ilość urządzeń. Gotowa szafa musi posiadać odpowiednie atesty, jak i być zgodna z regulacjami dotyczącymi dyrektyw i norm prawnych, odnośnie instalacji szaf. 

Aparatura taka jak szafa sterownicza musi posiadać odpowiednie atesty bezpieczeństwa. Musi być szczelna, trwała i wytrzymała. Nie może ona przepuszczać wody, a dodatkowo musi posiadać odpowiednie uziemienie. Jej projekt musi być wykonany z uwzględnieniem wszystkich norm prawnych, ustalonych dla tego urządzenia. Jej projekt i montaż musimy zlecić profesjonalnej firmie, która wykona dla nas najbardziej kompatybilny model.