Przegląd instalacji odgromowej

Przegląd ochrony odgromowej jest przewidziany w kodeksie ochrony przeciwpożarowej. Każdy budynek wielorodzinny, użyteczności publicznej, a także o odpowiedniej powierzchni dachu, ma obowiązek mieć zainstalowany piorunochron, czyli instalację odgromową. Nie uchroni to przed uderzeniem pioruna, ale przed pożarem wywołanym intensywnym napięciem elektrycznym podczas wyładowania, dlatego tez przeglądy instalacji odgromowej są tak istotnym działaniem.

Bardzo ważne informacje o przeglądach instalacji odgromowych

instalacje odgromowe w KrakowiePiorunochron należy sprawdzić zgodnie z normą obowiązującą w momencie budowy. Inspekcja ochrony odgromowej musi być zawsze przeprowadzana zgodnie ze standardowymi przepisami dotyczącymi ochrony odgromowej w momencie instalacji. Wymagany jest przegląd piorunochronu, aby upewnić się, że sprzęt odgromowy jest w stanie wychwycić i przeprowadzić uderzenie pioruna, w ten sposób aby chronić ludzi i ich dorobek przed niekorzystnymi skutkami wyładowań atmosferycznych. Co roku słyszymy z kilku budynków, że zostały spalone i zniszczone przez piorun. Zaniedbane urządzenie odgromowe może, w razie potrzeby, stanowić niemałe zagrożenie. Jest to głównie utrata życia ludzkiego i wystawienie budynku na spalenie. Wymagany jest przegląd ochrony odgromowej, aby ostrzec właścicieli budynku i mieszkańców przed tymi zagrożeniami. Warto mieć też na uwadze, aby inwestować tylko w dobre instalacje odgromowe w Krakowie. Warto wówczas zaproponować rozwiązanie problemu. Przegląd wykonuje się w kilku sytuacjach, do których zaliczyć można między innymi pierwotną instalację, gdy piorunochron został uszkodzony po uderzeniu pioruna oraz każdej naprawie, odnowie lub rozbudowie. Piorunochron musi być w dobrym stanie, Jeżeli ten system elektryczny jest remontowany, naprawiany lub rozbudowywany, musi być to robione zgodnie ze standardami i wymaganiami technicznymi. W przypadku pierwszego i okresowego przeglądu piorunochronu, trzeba wykazać plan ochrony odgromowej. Jest on podany w formie papierowej przez projektanta. W przeciwnym razie przeglądu nie można przeprowadzić.

 

Burze występują głównie w miesiącach letnich, i konkretnie w tym okresie koncentruje się dziewięćdziesiąt procent wyładowań atmosferycznych. Przeglądu instalacji odgromowej warto jest więc wykonać po lub przed tym sezonem. Jak wiemy z doświadczenia, nawet jedno wyładowanie może zniszczyć sprzęt w domu, nie mówiąc o narażeniu zdrowia lub życia ludzkiego. Dlatego warto posiadać instalacje odgromową i sezonowo poddawać ją przeglądowi.