Przewodzenie ciepła w płytach warstwowych

 

Płyty poliuretanowe, wełna mineralna i styropian – to trzy najpopularniejsze materiały stosowane do ocieplania budynków. Który z nich jest najlepszy i dlaczego? Wełna i styropian to materiały stosunkowo stare. Ocieplało się nimi budynki jeszcze przed wprowadzeniem na rynek płyt warstwowych. Teraz królują właśnie płyty PIR, których skrót powstał od materiału, z jakiego są wykonane. Wewnątrz płyt znajduje się poliuretan, który ma całe mnóstwo zalet.

Współczynnik Lambda płyt izolacyjnych

odporna płyta izolacyjna pirPłyty z poliuretanu są nie tylko wytrzymałe i trwałe, czego nie można powiedzieć o wełnie mineralnej oraz styropianie (te lubią osuwać się, opadać, odklejać, przez co powstają mostki termiczne, przez które ucieka ciepłe powietrze z budynku). Płyty poliuretanowe to przede wszystkim rozwiązanie ekologiczne. Nie emitują one żadnych szkodliwych substancji, można je łatwo utylizować i przerabiać na inne materiały po zużyciu, wyrzuceniu. Będą służyć naprawdę długo. Nawet jeśli zastosuje się je na poddaszu, gdzie temperatura dachu może być w słoneczne dni bardzo wysoka, to płyta poliuretanowa nie wydzieli żadnej szkodliwej substancji. Jeśli chcemy zagwarantować budynkowi szczelność powietrzną, to powinniśmy postawić właśnie na poliuretan. Jednak czy są jakieś dowody na to, że płyty poliuretanowe ocieplają budynek lepiej niż styropian czy wełna mineralna? Oczywiście, że tak. Taka odporna płyta izolacyjna pir ma o wiele niższy współczynnik przewodzenia ciepła. Ten współczynnik ma swoją określoną nazwę – Lambda. Warto wiedzieć, co oznacza współczynnik, wybierając materiał do ocieplania ścian, poddasza, fundamentów i nie tylko. Płytami ocieplane są również hale, magazyny i wiele innych nieruchomości. Zapamiętać należy, że im niższy współczynnik przepuszczalności ciepła Lambda, tym lepiej, bo będzie to oznaczać, że dany materiał przepuszcza mniej ciepła. W płytach warstwowych poliuretanowych współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,023. Teraz trzeba go porównać z innymi popularnymi materiałami do ocieplania budynków. Wełna szklana i wełna skalna nadal są często używane.

W tych przypadkach współczynniki przewodzenia ciepła wynoszą kolejno 0,036 i 0,040. To prawie dwa razy więcej niż w przypadku płyt poliuretanowych! Popularny styropian ma współczynnik przewodzenia ciepła Lambda na poziomie 0,037. Dość powszechny jest także polistyren ekstrudowany XPS, który ma współczynnik 0,035. Jak widać, żaden inny materiał nie ma tak dobrych parametrów jak płyta warstwowa wykonana z poliuretanu. Właśnie dlatego warto zainwestować w takie ocieplenie.