Rodzaj filamentów do drukarek 3d

Wraz z rozwojem technologii powstały nowoczesne systemy druku trójwymiarowe. Technika ta kojarzona jest przede wszystkim ze zdobyczami naszego stulecia, jednak już pierwsze maszyny, stanowiące pierwowzór drukarek 3d powstały już w XXw. Wraz z unowocześnieniem tej technologii, możliwością realizowania nawet bardzo precyzyjnych projektów a także dodatkowym wprowadzeniem kolorowych tuszy, przeznaczonych do drukarek tego typu, w dużym stopniu wzrosły możliwości związane z wykorzystaniem samego druku 3d.

Jaki filament do drukarki 3d wybrać?

drukarka 3d - filament kolorowyPrzede wszystkim zastosowanie druku 3d staje się coraz popularniejsze w różnego rodzaju sektorach. Rozwój tej technologii przekłada się na powstawanie bardzo precyzyjnych odwzorować projektów. Dodatkowo, możliwość stosowania kolorowych filamentów, czy tuszy do drukarek 3d, ma spory wpływ na wszechstronność zastosowania druku przestrzennego. Przede wszystkim w branży architektonicznej możliwe jest tworzenie miniatur projektów domów. W muzealnictwie możliwe jest wykonanie wiernych kopii eksponatów. Także branża medyczna, w szczególności stomatologia, prototetyka oraz chirurgia wykorzystują zdobycz technologiczną w postaci drukarek 3d. Drukarka 3d – filament kolorowy pojawia się na rynku w dwóch postaciach i należy mieć to na uwadze podczas dokonywania zakupu. Pierwszym typem jest ABS drugim natomiast PLA. Oba te produkty różnią się nieco w swojej specyfice, co przekłada się na prace z nimi oraz uzyskiwane efekty, zwłaszcza przez osoby o mniejszym doświadczeniu w przypadku obsługi drukarek 3d. Jednym z najważniejszych parametrów, które należy uwzględnić podczas wykonywania wydruku jest temperatura, w której powinien zostać on zrobiony. Odpowiedni wybór temperatury roboczej pozwoli na uniknięcie deformacji gotowego druku. W przypadku filamentu ABS, temperatura topnienia wynosi pomiędzy 230 a 270 stopni Celsjusza, natomiast temperatura topnienia PLA waha się pomiędzy 190 a 220 stopni Celsjusza. Z tej racji ten filament uważa się z łatwiejszy w obróbce.

Druk 3d kojarzony jest przede wszystkim jako współczesne rozwiązanie technologiczne, jednak pierwowzory tego typu maszyn powstawały już w XXw. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom oraz możliwości stosowania kolorowych filamentów, czy tuszy do drukarek 3d, zastosowanie tego rodzaju maszyn znacznie wzrasta. Należy jednak mieć na uwadze, iż na rynku dostępne są dwa typy filamentów – PLA raz ABS, które mają różne temperatury topnienia, co jest bardzo ważne, ponieważ zastosowanie odpowiedniej temperatury pozwala na otrzymanie trwałego rezultatu w postaci wydruku.