Rodzaje nowoczesnych hal udojowych

 

Niewielkie gospodarstwa hodowlane mogą radzić sobie bez dodatkowych, nowoczesnych udogodnień, choć ze znaczną stratą czasu i poświęceniem większego wysiłku fizycznego. Manualna obsługa obory jest ciężkim zajęciem. Tutaj oprócz dojenia krów, kóz, czy też owiec dochodzi karmienie zwierząt, częsta wymiana ściółki, czyszczenie zagród oraz wiele innych, gospodarczych zajęć. Osoby, które hodują kilka zwierząt na własne potrzeby często rezygnują z innowacji, jednak posiadacze licznych stad nie są obecnie w stanie prowadzić rentownej hodowli bez nowoczesnego parku maszynowego.

Innowacje w halach udojowych wsparciem dla hodowców

hale udojoweObecnie żaden gospodarz, który pragnie czerpać zyski z hodowli bydła mlecznego, kóz, owiec i tym podobnych zwierząt, nie jest w stanie prowadzić rentownej działalności, jeżeli nie wyposaży swoich obór w nowoczesne hale udojowe. Innowacyjne dojarnie sprawiają, że obsługa zwierząt odbywa się dużo szybciej, niż w wypadku urządzeń starego typu, nie wspominając już o pracy ręcznej. W tej chwili producenci maszyn rolniczych oferują kilka rodzajów wygodnych udojni, które sprawiają, że praca hodowcy odbywa się w komfortowych warunkach. Ponadto wpływają one pozytywnie na dobrostan bydła mlecznego. Jednym z rodzajów hal udojowych jest dojarnia typu „rybia ość”. Tutaj zwierzęta są ustawione bardzo blisko siebie, pod ponad pięćdziesięciostopniowym kątem w stosunku do krawędzi kanału, a dojarz podchodzi do nich od tyłu. Inny model udojni stanowią hale udojowe typu „bok w bok”. W tych udojniach ustawienie krów jest równoległe. Podobnie, jak w hali „rybia ość” dojenie odbywa się od tyłu, a zwierzęta stoją blisko siebie, więc dojarz pokonuje niewielką drogę, co znacznie skraca czas pozyskiwania mleka. Producenci oferują również hale udojowe typu „tandem”. Są to udojnie zbudowane z boksów, do których krowy wchodzą pojedynczo, a po skończonym dojeniu zwierzę jest wypuszczane i na jego miejsce wchodzi następne. Zaletą tego modelu jest fakt, że dojarz widzi krowę w całości, co pozwala mu na ocenę stanu zwierzęcia. Do bardzo dużych stad polecane są hale udojowe typu „karuzela”, w których krowy stoją na obrotowej platformie i są „dowożone” do pozostającego w miejscu dojarza.

Producenci hal udojowych oferują hodowcom wiele udogodnień, które uławiają oraz przyspieszają pracę, a przy tym zapewniają wysoki komfort bytowania zwierząt. Obecnie większość udojni można doposażyć w system informatyczny, który będzie kontrolował temperaturę powietrza w oborze, sterował oświetleniem, a także zanotuje ile litrów mleka oddały krowy.