Rola kurtyn dymowych w budownictwie

Dzisiejsze budownictwo opanowała moda na to, aby zwiększać powierzchnię użytkową obiektów budowlanych. Zarówno hale przemysłowe jak i domy wielorodzinne są znacznie bardziej przemyślanymi konstrukcjami niż kiedyś. Bardzo wiele jest przyczyn takiego stanu rzeczy. Obiekty przemysłowe rozrastają się, ponieważ firmy rozszerzają swoją działalność, natomiast budynki biurowe i mieszkalne mają pomieścić większą liczbę użytkowników. Taki stan rzeczy stawia przed dzisiejszymi projektantami bardzo duże wyzwanie.

Ochrona przed ogniem i dymem

kurtyny dymoweWyzwań jest bardzo wiele. Do tych, które wiążą się bezpośrednio z rozwiązaniami konstrukcyjnymi i bezpieczeństwem konstrukcji dołączyły równie ważne wymagania odnośnie użytkowalności i bezpieczeństwa pożarowego. Bezpieczeństwo w zakresie bezpieczeństwa przed pożarem również jest opisane w eurokodach, które obowiązują konstruktorów na terenie Unii Europejskiej. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy również w Ustawie Prawo Budowlane, więc jeśli nie mamy możliwości zaopatrzyć się w normy europejskie, wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa lub Dziennik Ustaw i odszukać odpowiednich przepisów. Czym w ogóle są kurtyny dymowe i jaka jest ich funkcja w obiektach budowlanych? Kurtyny dymowe są to przegrody, które w czasie pożaru mają dzielić obiekt na mniejsze strefy niezależne od siebie w czasie trwania pożaru. Dzielimy je na dwie podstawowe grupy – kurtyny dymowe stałe i automatyczne. Te stałe są najczęściej zwykłymi ścianami, które wydzielają nam pomieszczenia. Pełnią więc więcej niż jedną funkcję, a zwykły użytkownik często nie jest w stanie określić, która ze ścian jest zaporą dymową i ogniową. Takie przegrody muszą jednak spełniać pełne kryteria. Zwykle są one grubsze niż cienkie ścianki działowe i bezwzględnie muszą być wykonane z materiałów odpornych na wysoką temperaturę, niepalnych i szczelnych. Druga grupa cechuje się tym, że w czasie pożaru, czujniki uruchamiają specjalny system zapór i opuszczają automatyczne kurtyny. Wyglądają one trochę jak standardowe bramy wiszące.

Żeby zdać sobie sprawę z tego, jak ważną rolę pełnią kurtyny dymowe, wyobraźmy sobie że w garażu podziemnym wybucha pożar. Opuszczająca się kurtyna dymowa sprawia, że dym pozostaje w jednej przestrzeni, z której wylatuje przez szyby oddymiające. Dzięki temu użytkownicy mają więcej czasu na ewakuację, bo dym i inne niebezpieczne opary nie przedostaną się tak szybko na klatki schodowe wyższych kondygnacji. Dodatkowym atutem kurtyn dymowych jest to, że w pewnym stopniu chronią przed rozpowszechnianiem się ognia.