Rysowanie karykatur a programy graficzne

W obecnych czasach zdecydowana większość ludzi ma swobodny dostęp do komputera, internetu i wszystkich możliwości, które daje nam połączenie tych dwóch, zaawansowanych technologii. Jednym z rodzajów możliwości, jakie dzięki temu posiadamy, jest dostęp do programów graficznych, które umożliwiają wykonywanie przeróbek zdjęć i różnorodnych rysunków.

Karykatury wykonywane w programie graficznym

rysowanie karykaturJedną z ciekawszych przeróbek, jakich możemy dokonać na posiadanym przez nas zdjęciu w dobrej jakości, jest zrobienie karykatury. Zanim programy graficzne zyskały na popularności rysowanie karykatur było zadaniem powiązanym ściśle z pracą karykaturzysty. Obecnie, karykaturę – nawet zachowując rysunkową formę – dokonać może każdy utalentowany grafik komputerowy. Aby możliwe było zrealizowanie rysunkowej karykatury ze zdjęcia, potrzebne jest zdjęcie bardzo wysokiej jakości, które nie ulegnie rozpikselowaniu podczas obróbki. Na tym zdjęciu dokonujemy zmian takich jak powiększanie, pomniejszanie konkretnych części ciała. Zmian możemy dokonać również w zakresie koloru oczu, koloru włosów, a także nasycenia barw zdjęcia. Ponadto, po dokonaniu przeróbek, możemy zmienić styl zdjęcia w taki sposób, by przypominało ono rysunek. Wiele osób decyduje się wciąż jednak na karykatury wykonywane ręcznie przez karykaturzystę. Nic w tym dziwnego, ponieważ karykatury rysowane od „zera” mają swój własny charakter i niepowtarzalność, których nie możemy osiągnąć, przerabiając zdjęcie w programie graficznym. Należy bowiem zdać sobie sprawę z tego, że karykatura wykonywana przy pomocy programu graficznego jest niczym innym, jak wciąż tym samym zdjęciem, które poddaliśmy przeróbce. Jest ono oczywiście zmodyfikowane, ale nadal nie ma w tym praktycznie wkładu własnego, który sprawiłby, że powstały obraz będzie czymś, co będzie zawierało w sobie pierwiastek nowości. Karykatury wykonywane ręcznie w tym przypadku wypadają zdecydowanie lepiej, ponieważ nawet, jeśli karykaturzysta odwzorowuje postać ze zdjęcia, modyfikuje ją w taki sposób, że przypisanie jej do konkretnego pierwowzoru jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe.

Karykaturzysta, który przyjmuje zlecenie na wykonanie karykatury, nie tylko odwzorowuje wygląd danej osoby, uwydatniając poszczególne części jej ciała, ale bardzo często w swoich obrazach nawiązuje również do charakteru. Dzięki temu możliwe jest powstanie niepowtarzalnego i jedynego w swoim rodzaju obrazu, który stanie się doskonałym i spersonalizowanym prezentem dla bliskiej nam osoby.