Skuteczne badania kleszczy

Lato to czas beztroskiej zabawy i odpoczynku na świeżym powietrzu. Zdecydowanie więcej czasu w tym okresie roku spędzamy poza naszymi mieszkaniami. Choć spacerowanie w parku, lesie, czy spędzanie czasu nad jeziorem jest naprawdę przyjemne to jednak trzeba liczyć się z niebezpieczeństwem, jakie może wiązać się z takimi wycieczkami. W koronach drzew, krzewach, a nawet żywopłotach czają się malutkie, bo wielkości łebka od szpilki, pasożyty, które w ciągu doby potrafią kilkakrotnie zwiększyć swoje rozmiary.

Jak szybko i skutecznie wykryć boreliozę?

profesjonalne badanie kleszcza na boreliozęMowa tutaj oczywiście o kleszczach. Są to niewielkie, niepozorne pasożyty, które potrafią być nosicielami chorób. Populacja kleszcza może być nosicielem boreliozy, a więc choroby bakteryjnej, która niejednokrotnie przenoszona jest przez kleszcze. Zarazić się możemy poprzez ukąszenie, jednak obawy choroby nie muszą pojawić się od razu. Często okres utajenia trwa naprawdę długo, w związku z czym my możemy nie zauważyć żadnych objawów chorobowych, a borelioza może się rozwijać. Jest to choroba, która może doprowadzić nawet do śmierci, w związku z czym najlepiej jest unikać ukąszenia przez kleszcze. Jeśli jednak zostaliśmy już ukąszeni to powinniśmy jak najszybciej udać się do odpowiedniego laboratorium. W laboratoriach wykonywane jest profesjonalne badanie kleszcza na boreliozę. Aby badanie zostało wykonane należy delikatnie, ale w sposób całkowity, usunąć kleszcza, a następnie umieścić go w specjalnym pojemniku. Pojemnik ten możemy otrzymać w laboratoriach, które wykonują tego typu badanie. W Polsce jest już kilkanaście takich punktów, do których może zgłosić się każdy. Samo badani trwa kilka dni, w związku z czym wyniki możemy otrzymać po około czterech dniach. Wynik powie nam, czy kleszcz, który nas ukąsił był zakażony boreliozą. Jeśli tak to jest to znak, że my również mogliśmy zostać zarażeni i warto jest poinformować o tym fakcie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Ten będzie mógł podjąć odpowiednie kroki, dzięki którym choroba może nie rozwinąć się do pełnej postaci.

Warto wiedzieć, że wynik pozytywny badanie nie oznacza, że my również zostaliśmy zarażeni. Oznacza jedynie, że kleszcz, który nas ukąsił był zarażony, ale być może bakterie wywołujące chorobę nie dostały się do naszego organizmu. Myślę, że każdy, kto dba o swoje zdrowie i zauważy, że padł ofiarą kleszcza powinien jak najszybciej wykonać tego typu badanie. Nie jest ono kosztowne, a potrafi uratować życie. Zachęcam więc do zainteresowania się tym tematem i znalezienia najbliższego laboratorium.