Sposób na uzdatnienie wody

Jak wiadomo, organizm człowieka w większości składa się z wody. Coraz częściej ludzie zwracają uwagę na jej jakość. Woda z wodociągów miejskich jest uzdatniania, by spełniała normy Światowej Organizacji Zdrowia, ale i tak większość mieszkańców miast narzeka na jej jakość. Domy położone poza zasięgiem sieci wodociągowych korzystają z własnych studni czerpiących wodę ze złóż podziemnych, często narażonych na zanieczyszczenia związkami azotu i bakteriami pochodzącymi z pól lub nieszczelnych szamb. Coraz więcej osób zainteresowanych jest filtracją wody w domu.

Dlaczego filtry są tak ważne?

filtry uzdatnianie wodyOsoby korzystające z sieci wodociągowych borykają się najczęściej z problemem twardej wody. Wynika to przeważnie z dużej zawartości wodorowęglanów wapnia lub magnezu, które wytrącają się z wody, tworząc białawy osad. Skutkiem używania zbyt twardej wody jest powstawanie kamienia kotłowego w czajnikach i ekspresach do kawy oraz wewnątrz instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, co może prowadzić do ich szybszej korozji i awarii. Twarda woda ma również negatywny wpływ na pralkę oraz zmywarkę. Ponadto pod wpływem twardej wody, nasza skóra i włosy stają się suche i matowe. Woda ze studni poza wysokim poziomem twardości może zawierać patogeny chorobotwórcze, azotany i azotyny pochodzące z fekaliów, zawiesinę pochodzenia mineralnego lub biologicznego, związki żelaza i innych metali, związki siarki. Może się to objawiać podrażnieniami skóry, problemami natury jelitowo-żołądkowej, mętnością wody, nieprzyjemnym zapachem lub zmianą zabarwienia wody. Zatem warto sprawdzić jakość wody w naszych domach. Posłuży nam do tego tester twardości wody oraz dokładna analiza fizykochemiczna i biologiczna, przeprowadzona przez specjalistyczne laboratorium. Jeśli chcemy poprawić niewłaściwą jakość wody, filtry uzdatnianie wody będą najlepszym rozwiązaniem. Wybór filtrów do wody stosowanej do użytku w domu zależy od źródła zaopatrzenia w wodę, wielkości zapotrzebowania na oczyszczoną wodę oraz rodzaju zanieczyszczeń stwierdzonych w badaniu laboratoryjnym. Jeśli korzystamy z wody z sieci wodociągowej, może wystarczyć jedynie urządzenie zmiękczające wodę. Można zastosować jeden zmiękczający filtr do wody na cały dom lub tylko tam, gdzie koniecznie trzeba ją zmiękczyć. Zmiękczanie odbywa się na zasadzie wymiany jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Rdzawy osad pojawiający się na armaturze wodociągowej świadczy o wysokiej zawartości związków żelaza. Do ich dezaktywacji służą urządzenia do odżelaziania.

Warto wspomnieć na koniec, że możliwa jest również filtracja wody z własnej studni. Dzięki analizie laboratoryjnej wody określimy, jaki filtr do wody będzie najskuteczniejszy. Zamiast stosowania kilku różnych urządzeń można zastosować multifunkcyjny filtr do wody na cały dom, który poza zmiękczaniem wody, usuwa z niej związki żelaza i manganu, związki organiczne oraz amoniak.