Strój określa pozycję towarzyską i zawodową

 

Jeszcze w połowie ubiegłego wieku, obowiązujące normy kulturowe określały strój stosowny dla każdego stanu,  pozycji zawodowej i towarzyskiej.  Rzecz charakterystyczna normy te dotyczyły ubiorów męskich. W przypadku pań,  sprawa była o tyle prostsza, że poza domem panie w każdym układzie towarzyskim powinny być ubrane wizytowo, a do pracy skromnie, czyli zapięte pod szyję, ale elegancko.

Jak zróżnicowane są męskie stroje?

stroje szlacheckieAby sprostać wymogom savoir vivre w odniesieniu do męskich ubiorów, mężczyzna, który ma taki zamiar, musi  mieć pokazną szafę.  Powinny ją zapełniać stroje szlacheckie. Nie chodzi  tu wcale o znany z rycin i literatury  kontusz . W tej szafie powinny zawisnąć frak, smoking i surdut, czyli te ubiory, który elegancki mężczyzna zakłada na specjalne okazje. Druga grupa męskich strojów, to stroje do pracy, czyli garnitury, marynarki i spodnie wyjściowe. Najważniejszy jest duży wybór koszul, gdyż do każdego zestawu trzeba dopasować inną. Najbardziej okazjonalnym męskim strojem jest frak. Zwykle panowie prezentują się w nich na wielkich balach, ewentualnie na galach, kiedy wręczane są różnego typu wyróżnienia. Na balu, pani towarzysząca frakowi powinna mieć długą kreację. Co najmniej w dwóch przypadkach frak jest uniformem, czyli strojem służbowym. Tak jest w przypadku panów grających w orkiestrach symfonicznych oraz dyplomatów. Smoking lub surdut noszony  jest przez panów na dziennych imprezach towarzysko- służbowych. W tym zestawie suknie pań nie muszą być długie.  Pozostałość, czyli garnitury i zestawy, to stroje, w których panowie chodzą codziennie do pracy i na spotkania po pracy. W tym kontekście szafa damska wydaje się być uboga. Nic bardziej mylnego! Chociaż teoretycznie mogłyby znajdować się w niej trzy do pięciu kreacji, to przecież trudno oczekiwać, aby użytkowniczka szafy dysponowała tylko jedną suknią każdego rodzaju. Tym sposobem zawartość szafy damskiej dorównuje, a nawet przewyższa wypełnienie szafy męskiej. Jeśli ktoś chciałby zapoznać się dokładnie z dawnym strojem szlacheckim, to najlepiej można to uczynić podczas przedstawienia klasycznej wersji opery „Straszny Dwór, ewentualnie filmową wersję „Pana Tadeusza”.

Zaś jeśli ktoś chciałby wystąpić w takim stroju, może na balu maskowym, to wówczas trzeba skorzystać z wypożyczalni  strojów lub sięgnąć do zasobów teatralnych. Szlacheckie stroje damskie, nie są również jednolite, niestety. Oprócz takich, które podobnie jak męskie, mają  żakiety z kontuszem, są suknie skrojone według mody zachodniej. Tak więc  zestaw  damsko-męski   w strojach szlacheckich jest gotowy.