Szkoła nauki jazdy

O prowadzeniu własnego samochodu marzą już nastolatkowie w liceum i też dlatego w wieku osiemnastu lat, spora ich część zaczyna robić kursy. W związku z tym, że nie każdy zdaje egzamin, to można do niego podchodzić nieograniczoną ilość razy. Oczywiście każde przystąpienie do niego dodatkowo kosztuje i nie są to małe koszty, dlatego lepiej zrobić to jak najszybciej i przyłożyć się do lekcji z instruktorem na kurcie.

Jak nauczyć się jeździć?

nauka jazdyZgodnie z polskim prawem, osoba nie posiadająca uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych, nie może ich prowadzić. Nie możemy samodzielnie zasiąść za kółkiem i jeździć chociażby po nieczynnym lotnisku, gdyż grozi za to kara. Możemy jedynie w samochodzie z instruktorem nauki jazdy uczyć się go prowadzić. Koniecznie trzeba się zapisać kurs w dowolnie wybranej szkole nauki jazdy i odbyć obowiązkowe trzydzieści godzin jazdy. Może się to wydawać dużo czasu, ale kiedy rozpoczniemy naukę, to godziny będą szybko mijać, a do przyswojenia będzie mnóstwo wiedzy i nowych umiejętności. Oczywiście dla niektórych osób nauka jazdy nie sprawia żadnych problemów, bo mają to niemalże we krwi, gdyż cała ich rodzinna od dawna już jeździ i jest mu zdecydowanie prościej się nauczyć, niż osobie, która nigdy wcześniej nie miała styczności z samochodem, albo miało to miejsce bardzo rzadko. Jedno jest pewne, jeżeli wymagane do wyjeżdżenia trzydzieści godzin nam nie wystarczy, to zawsze możemy dokupić dowolną ilość dodatkowych godzin, które przeznaczy na ten element jazdy, który sprawia mu najwięcej problemów. Na naukę jazdy składa się się umiejętność parkowania przodem, tyłem i na kopertę, oraz sprawne zmienianie biegów w trakcie jazdy. Na początku nauki wszystkie czynności mogą sprawiać problem, ale z czasem opanowujemy je niemalże do perfekcji. W trakcie kursu na prawo jazdy, musimy odbyć naukę na placu manewrowym, gdzie uczymy się ruszania, zatrzymywania, skręcania, a także jazdy po łuku przodem i tyłem. Lepiej się przyłożyć do nauki tych elementów, bo są one obowiązkowe na każdym egzaminie na prawo jazdy.

Zanim udamy się na egzamin, nasz instruktor musi nas dopuścić do niego na podstawie posiadanych już umiejętności. Jeżeli jego decyzja będzie negatywna, to musimy dokupić godziny i się doszkolić, gdyż nie ma sensu ryzykować oblaniem egzaminu, bo to dodatkowy stres i koszt, który musimy ponieść z własnej kieszeni. Cały kurs na prawo jazdy trwa najczęściej od kilku tygodni, do nawet kilki miesięcy i jego długość zależy od naszej dyspozycyjności.