Sznurek jako podstawa do wykonania makramy

Makrama w języku arabskim oznacza ozdobę wiązaną. Żeby ją wykonać wystarczy znajomość dwóch lub trzech podstawowych splotów. Taka ozdoba ścienna wykonana samodzielnie wzbudza przede wszystkim zachwyt. Jest to dobry sposób na znalezienie swojego hobby. Historia wiązania makramy sięga bardzo starych i odległych czasów. Oprócz znajomości splotów do wykonania makramy potrzebujemy przede wszystkim odpowiedniego sznurka. 

Właściwy sznurek do wykonania makramy

polecany sznurek do makramyBez sznurka nic nie zrobimy. Jest to podstawowe narzędzie, które musimy posiadać, aby zrobić tą ozdobę ścienną. Polecany sznurek do makramy to taki, który jest skręcany. Daje on zupełnie inny efekt oraz łatwiej jest go rozwarstwić, kiedy chcemy wykonać frędzle. Dostępne są zazwyczaj o średnicy trzech milimetrów oraz pięciu milimetrów. Mogą być one skręcane pojedynczo, albo z 3 różnych żyłek. Najtańszym i najpopularniejszym sznurkiem skręcanym wykorzystywanym do makramy jest sznurek wędliniarski. To materiał, który łatwo jest dostać w sklepie stacjonarnym. Jest cienki i świetnie nadaję się dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodne z makramą. Sznurki skręcane pojedynczo równie łatwo się rozwarstwiają i są do tego bardzo miękkie. Frędzle tworzy się poprzez rozczesanie końcówek sznurka grzebieniem. Poza tym polecany jest również sznurek pleciony. Na rynku jest bardzo duży wybór takich sznurków, jednak do wykonywania tej czynności potrzebujemy odpowiedniego. Do wykonywania makramy powinniśmy użyć takiego, który nie jest elastyczny, nie ma rdzenia oraz ma ładny splot. Jeżeli sznurek będzie za bardzo elastyczny to nasz makrama rozciągnie się i straci swój kształt. Rdzenie w sznurku nie są pożądane ponieważ często wystają przy obciętych końcówkach, co nie wygląda zbyt estetycznie. Często rdzenie są koloru białego lub czarnego co dodatkowo wygląda źle. Sznurek pleciony poza tym się nie rozwarstwia, a w razie konieczności łatwo się go rozplątuje. Oprócz tego najodpowiedniejsze są sznurki wytworzone z włókien naturalnych takich jak konopie, sizal, len albo bawełna.

Sznurek jest pierwszym przedmiotem, w którego powinniśmy się wyposażyć jeżeli mamy zamiar spróbować swoich sił w tworzeniu dekoracji ściennej jaką jest makrama. Odpowiednio dobrany pozwoli na stworzenie wielu ciekawych dekoracji. Bardziej wprawione osoby potrafią zrobić cudowne rzeczy, które użytkuje się na co dzień i to tylko i wyłącznie przy pomocy niepozornego sznurka. Jest to świetna zabawa i sposób na spędzanie wolnego czasu, zwłaszcza długich zimowych wieczorów.