Tabliczki jako forma oznaczeń

Zastosowanie w naszym otoczeniu tabliczek z oznaczeniami jest tak naturalne, że przyswajamy zawarte na nich informacje niemal nieświadomie. Dzięki temu wiemy, gdzie można pozostawić rower, gdzie zapalić papierosa, a w którym miejscu wyrzucimy śmieci. Ułatwiają one poruszanie się w przestrzeni, zwłaszcza miejskiej. Coraz popularniejsze staje się także używanie ich w charakterze dekoracji w domach i mieszkaniach. To, z jakich materiałów będą wykonane i jaka informacja się na nich znajdzie, zależy od sytuacji i miejsca, do którego mają trafić.

Rodzaje tabliczek i ich wykonanie

profesjonalne tabliczki znamionoweW przestrzeni publicznej jednymi z najczęściej widocznych oznaczeń są te, dotyczące zakazu palenia. Umieszczane są na przystankach komunikacji miejskiej, wewnątrz budynków i przy ich wejściach. Na przystankach przybierają one zwykle formę naklejki, we wnętrzach to tworzywa sztuczne z nadrukiem, a pod gołym niebem metalowe tabliczki. Innym typem oznaczeń są profesjonalne tabliczki znamionowe, które stosowane są w biurach. Zawierać mogą informacje o przedsiębiorstwie albo imię, nazwisko i funkcję osoby, przed której biurem zostały zamontowane. Na halach produkcyjnych metalowe tabliczki stosowane są przy oznaczaniu używanych urządzeń, ich modeli i nazw producentów. Te dwa przypadki różnią się najczęściej użytym rodzajem powierzchni metalowej. W biurach dopatrzymy się eleganckiego mosiądzu. W zakładach i na maszynach lekkiego aluminium lub też stali kwasoodpornej, która skutecznie oprze się działaniu korozji. Nawet na drzwiach naszych mieszkań i domów znajdziemy tabliczki znamionowe. Na domach bardzo często metalowe lub z tworzywa, na drzwiach mieszkania natomiast wykonane z folii grawerskiej, którą z łatwością można nakleić na niemal dowolną powierzchnię. Jeśli chodzi o wnętrza i ich aranżacje, to najpopularniejszym ze stosowanych materiałów jest drewno. Na takich tabliczkach rzadko jednak stosuje się grawer. Częściej ozdabiane są za pomocą nadruków lub technik malarskich.

Środowisko miejskie jest niezwykle skomplikowane. Bez odpowiednich oznaczeń, ciężko byłoby się w nim poruszać oraz funkcjonować. Dlatego otaczają nas tabliczki informacyjne. Od nazw ulic, przez lokalizacje koszy na śmieci i miejsc, w których można palić. Tego wszystkiego dowiemy się, zerkając zaledwie na ściany budynków. Tabliczki znamionowe są też ciekawym sposobem na zaaranżowanie wnętrza swojego mieszkania. Zabawny obrazek lub motto, można w ten sposób umieścić tak, by każda odwiedzająca nas osoba mogła je podziwiać.