Techniki sztuki bushcraftu

Sztuka przetrwania z dala od cywilizacji jest zainteresowaniem wielu osób, i od wielu lat traktowana jest jako jedna z dziedzin sportów ekstremalnych. Regularne wyprawy terenowe organizowane są zarówno przez stowarzyszenia, wprowadzające nowicjuszy w tajniki sztuki przetrwania, jak i przez drużyny oraz pojedynczych survivalistów, działających samodzielnie lub w małych grupach. Wiele osób uważa iż wejście w dość ciasne grono outdoorowców jest trudną sztuką, zwłaszcza dla niedoświadczonych, początkujących entuzjastów wypraw terenowych.

Techniki sztuki przetrwania na wyprawie terenowej

sztuka bushcraftDrużyny i stowarzyszenia survivalowe organizują bardzo często wyprawy przeznaczone właśnie dla początkujących, przeprowadzane w dość przystępnych rejonach oraz w warunkach łatwych do opanowania. Na takich wyprawach nowi survivaliści mogą poznać wszelkie interesujące ich techniki sztuki bushcraftu, jak nazywa się obecnie wszystkie czynności mające na celu umożliwić komfortowy pobyt z dala od cywilizacji, które wykonywane są za pomocą prostych narzędzi oraz wszelkich materiałów dostępnych pod ręką. Instruktorzy i survivaliści uczestniczący w wyprawach dla początkujących bardzo dokładnie przedstawiają wiele sposobów wykonania prac obozowych, przygotowania terenu, czy też zabezpieczenia go. Demonstrowana przez nich sztuka bushcraft zawiera bardzo podstawowe informacje czy techniki, łatwe do opanowania i powtórzenia, aczkolwiek niejednokrotnie przydatne na każdej wyprawie. Owe techniki mogą być sposobami obróbki materiałów czy tworzenia improwizowanych narzędzi, lub też metodami zabezpieczenia terenu obozu przed dzikimi zwierzętami. Bardziej zaawansowane techniki, jakie poznają nowicjusze są zazwyczaj bardziej wyspecjalizowane, i służą przede wszystkim do uniezależnienia się od konieczności posiadania narzędzi na dowolnej wyprawie. Dokładne przedstawienie sztuki bushcraftowej w dużym stopniu pomaga przygotować początkujących survivalistów do pierwszych samodzielnych wypraw, oraz ułatwia wybór wyposażenia.

Doświadczeni outdoorowcy często bowiem odradzają zabieranie dużych ilości sprzętu na wyprawę, na której wymagane będzie pokonanie szczególnie trudnego terenu, lub nawet wspinaczka. Najbardziej doświadczeni weterani wypraw terenowych bardzo często korzystają wyłącznie z najprostszego wyposażenia, niejednokrotnie składającego się wyłącznie z wysokiej jakości noża, a pozostałe narzędzia czy wyposażenie są w stanie wykonać własnoręcznie za pomocą materiałów dostępnych w miejscu obozowania.