Terapia osób zmagających sie z narkomanią

Narkotyki to substancje odurzające które mają ogromny wpływ na nasz ośrodkowy układ nerwowy. Zażywane długotrwale w niekontrolowanych dawkach powodują ogromne spustoszenie w organizmie. Są w stanie doprowadzić do skrajnego wyniszczenia a nawet do śmierci. Osoba uzależniona sukcesywnie niszczy nie tylko siebie ale całe swoje otoczenie. Szczególnie odbija się to na rodzinie i bliskich. Dla zdobycia kolejnej porcji narkotyku jest w stanie poświęcić bardzo dużo i często doprowadza to nawet do tragedii.

Terapia dla narkomanów

leczenie uzależnień narkotykowychSubstancje psychoaktywne spożywane nawet okazjonalnie z czasem doprowadzają do silnego przymusu sięgnięcia nie tylko po kolejną ale nawet po coraz bardziej silniejszą dawkę środka odurzającego. Natomiast osoba je zażywająca powoli wpada w szpony uzależnienia i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Dlatego właśnie terapia uzależnień jest procesem tak bardzo trudnym do leczenia i wymagającym wiele czasu. Często kończy się tak, że osoba po jakimś okresie niebrania ponownie wraca do narkotyków i proces uzależnienia zaczyna się od nowa. Aby podjąć skuteczne leczenie uzależnień narkotykowych przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z uzależnienia i zaakceptować własną chorobę. Kolejnym etapem jest zgłoszenie się do ośrodka leczenia uzależnień celem właściwej diagnostyki i dopasowania skutecznej metody leczenia. Musimy wiedzieć, że im wcześniej zdecydujemy się na terapię tym krótsze i skuteczniejsze będzie leczenie. Terapia dopasowywana jest indywidualnie do rodzaju uzależnienia, stopnia wyniszczenia organizmu oraz stanu zdrowia. Zazwyczaj odbywa się w oddziałach lub szpitalach psychiatrycznych oraz w ośrodkach leczenia uzależnień. Przebiega w trzech fazach, krótkoterminowej trwającej od sześciu do ośmiu tygodni. Średnioterminowej trwającej osiem tygodni i odbywającej się w specjalistycznych ośrodkach terapii uzależnień lub długoterminowej trwającej do dwóch lat, połączonej z detoksem oraz pracą terapeutyczna indywidualną lub grupową. W czasie leczenia po fazie odtrucia pacjent poznaje przyczynę problemu i uczy się zwalczać przymus sięgnięcia po kolejną dawkę narkotyku. Stara się pokonać głód abstynencyjny, uczy się asertywności  i stara się odbudować relacje z rodziną i bliskimi.

Nic w tak szybkim tempie nie jest w stanie zniszczyć ludzki organizm jak uzależnienie. Poprzez powolne spustoszenie doprowadza do śmierci przy całkowitym przyzwoleniu osoby chorej. Granica pomiędzy normalnością a uzależnieniem jest tak płynna, że rzadko kiedy ktoś jest w stanie zauważyć moment w którym ja przekracza. Natomiast leczenie to bardzo trudny, powolny i skomplikowany proces, który nie zawsze daje pewność wygranej.