Uprawa roślin w growboxie

Zaopatrując się w namiot do uprawy roślin, mamy przed oczami uprawę, która w środku zimy zapewni nam dostęp do świeżych warzyw. Aby wizja ta mogła się spełnić, pamiętać trzeba o tym, że sadzenie w growboxach rządzi się swoimi prawami. Zaniedbania doprowadzić mogą w dłuższej perspektywie nie tylko do zbyt małych zbiorów, ale nawet do śmierci wszystkich hodowanych w nim roślin. Zaopatrzyć się więc należy zarówno w odpowiedni sprzęt, jak i cierpliwość oraz determinację. Tylko w ten sposób można będzie osiągnąć pożądane efekty w miesiącach zimowych.

Na co zwrócić uwagę przy uprawie w growboxie?

sklepy z growboxamiObecnie sklepy z growboxami posiadają w swojej ofercie konstrukcje wielu firm. Przed dokonaniem wyboru, należy więc porównać je między sobą. Pomóc w tym mogą opinie użytkowników i pomoc specjalisty. Przede wszystkim jakość materiałów musi być wysoka. Nie można pozwolić sobie na użytkowanie growboxu, który nie utrzyma temperatury i wilgotności wewnątrz. Odrzucić należy również te, których wewnętrzna powłoka odbijająca światło jest zbyt cienka. Doprowadzić to może do rozerwania jej i nieszczelności całej konstrukcji. Stelaż z rurek powinien być wytrzymały i mieć jak największy udźwig. Ponadto, growbox powinien posiadać otwory wentylacyjne i miejsca na zamontowanie lamp. Jest też coś, o czym łatwo zapomnieć przy wyborze- wielkość namiotu. O czym natomiast pamiętać należy przy samej uprawie? Przede wszystkim o wymaganiach roślin. Ich zagęszczenie nie powinno wynosić więcej niż dziesięć sztuk na metr kwadratowy. Zapewni im to niezbędne miejsce zarówno dla systemu korzeniowego, jak i dla części naziemnej z liśćmi. Także właściwe i trwające odpowiednio długo doświetlanie w trakcie każdej z faz wzrostu przełoży się na efekt. Temperatura i wilgotność są równie ważne. W utrzymaniu tych parametrów pomogą szczelne ścianki namiotu, pokryte od wewnątrz srebrną folią. Pozwoli to nie tylko na zatrzymanie wilgoci i ciepła wewnątrz, ale także zapewni rozproszenie światła po całej uprawie.

Dokonując decyzji o domowej uprawie roślin za pomocą growboxu, pamiętać należy o kilku jej istotnych aspektach. Po pierwsze wybór namioty przebiegać powinien, mając na uwadze zarówno jakość materiałów jego wykonania, jak i powierzchnię, którą możemy przeznaczyć pod taką uprawę. Samo sadzenie roślin powinno się też odbywać zgodnie z ich wymaganiami dbając, aby ich zagęszczenie nie było zbyt duże. Zapewniając im odpowiednie ilości światła, temperaturę i wilgotność, zapewnią one obfite plony nawet w zimie.