Wiata z blachy stalowej

Rolnicy i gospodarze którzy zaopatrywali się w nowy i lepszy sprzęt zazwyczaj dokonywali zakupu przed rozbudową miejsca garażowego dla takowych pojazdów. Bardzo często okazywało się, bowiem, iż nie mieli oni miejsca na budowę nowych garaży i hal dla sprzętu, zwłaszcza w gospodarstwach już zajmujących bardzo dużą powierzchnię, lub nie mogli uzyskać pozwolenia na budowę takowych z jakiegokolwiek powodu. Tymczasowe budynki z blachy stalowej były w takich sytuacjach najczęściej stosowanym rozwiązaniem.

Nowoczesne wiaty do garażowania pojazdów

wiaty na maszyny rolniczeByły one o tyle wygodniejsze od stałych konstrukcji, iż w razie potrzeby mogły być nie tylko szybko rozbudowane, ale również i rozmontowane, czy nawet przeniesione na inne miejsce. W zależności od potrzeb i wielkości parku maszynowego, wiaty na maszyny rolnicze mogły być zarówno niewiele większe od zwykłego garażu blaszanego, jakie były od dawna używane na osiedlach czy placach budowy, lub te posiadać rozmiary zbliżone do małej hali produkcyjnej. Wiaty te mogły być bardzo prostymi konstrukcjami i nie posiadać żadnych dodatków oprócz dachu i ścian, aczkolwiek te zabudowania, które miały służyć przez dłuższy czas najczęściej były wyposażane w moduły posiadające okna i drzwi, lub dodatkowe bramy wjazdowe, oraz wnętrza dzielone na całe pomieszczenia, które mogły służyć nie tylko do garażowania samych pojazdów, ale również jako przestrzeń magazynowa czy stanowisko pracy. Stworzenie takiej konstrukcji nie było bardzo czasochłonnym zajęciem, więc nawet największe wiaty, służące do garażowania dużych pojazdów rolniczych i samochodów ciężarowych, można było bez większych trudności postawić w kilka dni. Co więcej, właściciele zakładający iż owa wiata będzie używana przez długi czas wybierali modele z malowanymi powierzchniami, często upodabnianymi do ścian murowanych budynków. Tego rodzaju wiaty łatwo wtapiały się w otoczenie, wyglądając niczym stała część już istniejących zabudowań gospodarstwa.

Modularna konstrukcja wiat pozwalała na łatwe dodawanie kolejnych pomieszczeń, lub dostawienie nowej wiaty, połączonej z już istniejącą bardzo prosto i szybko. Ułatwiała również instalację oświetlenia, umożliwiając podciągnięcie okablowania dzięki przewodom znajdującym się w szkieletach nośnych. Niejednokrotnie zdarzało się iż właściciele wiat początkowo zakładali iż będą one tylko tymczasową konstrukcją, aczkolwiek z czasem pozostawiali je jako bardzo wygodną i trwałą część zabudowań, dostosowując ją tylko do bieżących potrzeb gospodarstwa.