Wybieramy rozsiewacze do nawozów

 

Jeżeli chcemy, żeby nasze gospodarstwo przynosiło nam oczekiwane plony a zatem i zyski niezbędne jest zainwestowanie w odpowiedni sprzęt rolniczy. Bez dobrych jakościowo maszyn nasz praca w gospodarstwie nie będzie efektywna. Jest to zasado, która odnosi się do wszystkich maszyn rolnych, ale przede wszystkim do tych związanych z uprawą roślinną. Oszczędność powoduje, że korzysta się z tych samych urządzeń przez nawet dziesiątki lat. Z czasem jednak wyeksploatowany sprzęt staje się nieprecyzyjny.

Jedno tarczowy i dwu tarczowy rozsiewacz do nawozów

rozsiewacz nawozówWybierając sprzęt do swojego gospodarstwa należy go indywidualnie dopasować. Musimy to zrobić w oparciu o specyfikę naszego gospodarstwa i o wytyczne opracowane przez producenta. Należy zrobić to kupując chociażby rozsiewacz nawozów, ponieważ to dobre rozsiewanie jest między innymi gwarancją dobrych plonów. Do wyboru na rynku mamy dwa rodzaje rozsiewaczy do nawozów: jedno i dwu tarczowy. Rozsiewacz do nawozów jedno tarczowy jest mniej precyzyjny, ale jest też tańczy od wersji z dwoma tarczami. Należy go dokładnie regulować w zależności od rodzaju i charaktery rozsiewanego nawozu. Nic więc dziwnego, że jego obsługa wymaga doświadczenia. Jeżeli więc zdecydujemy się na tą opcję musimy być świadomi, że jego użytkowanie będzie wiązało się ze zwiększonym nakładem pracy. Pomimo to cieszy się on powodzeniem wśród małych gospodarstw, w których dochody z plonów nie są wystarczające na pokrycie kosztów zakupu większego urządzenia. Do bardziej zaawansowanych urządzeń zaliczane są rozsiewacze dwu tarczowe. Tu mamy możliwość zmiany talerzy, co pozwala nam na wybranie odpowiedniej szerokości roboczej. Gwarantuje nam także równomierność wysiewu. Przeważnie ten rozsiewacz jest wyposażony w system siewu granicznego. Mamy więc zapewnione precyzyjne dawkowanie nawozu a zatem i jego oszczędność w czasie przejazdów na granicy pola. Dozowanie odbywa się a sprawą ślimaków nagarniających, które sterowane są hydraulicznie lub grawitacyjnym sposobem przez otwory zsypowe. Dla gospodarstw o ciężkich warunkach glebowych polecane są ciągnione rozsiewacze nawozów.

Wybierając rozsiewacz sprawdźmy dostępność części wymiennych na rynku. Warto jest inwestować w nowe urządzenia. Nie tylko po to by usprawnić, przyspieszyć i ułatwić sobie pracę na gospodarstwie, ale chociażby po to by czerpać maksymalne korzyści z naszych upraw i plonów. Dobre nawożenie jest gwarancją dobrych plonów. Przemyślany zakup urządzenia do rozrzucania nawozu jest korzystny ekonomicznie dla rolnika.