Wygodne lustro na skrzyżowanie

 

Centrum miasta składało się z bardzo ciasno ustawionych kamienic i wąskich ulic, przez co jazda samochodem była tam bardzo trudna, a wypadki zdarzały się zdecydowanie częściej, niż byśmy chcieli. Widoczność na zakrętach była prawie zerowa, i nawet ustawienie ograniczenia ruchu niewiele pomogło w tej sytuacji. Postanowiliśmy więc odpowiedzieć na liczne skargi kierowców, montując na każdym skrzyżowaniu lustra drogowe, ułatwiające jazdę po ciasnych ulicach.

Lustra ułatwiające jazdę samochodem

lustro drogoweLustra na skrzyżowaniach nie były wcale rzadkim widokiem, nawet w miejscach w których widoczność nie była ograniczana budynkami, gdyż zdecydowanie ułatwiały prowadzenie pojazdu i skracały czas reakcji na sytuację na drodze. Lustro drogowe mogło być tak duże lub niewielkie, jak wymagały tego warunki na drodze, więc większość takowych, zwykle ustawionych tak by kierowca mógł na bieżąco widzieć nie tylko odcinek drogi przed pojazdem, ale również i za nim, nie należała do szczególnie dużych, głównie po to by nie rozpraszać kierującego pojazdem. Lustra umieszczone w centrach miast, za to, były zdecydowanie większe, gdyż umieszczane były tuż za skrzyżowaniami, umożliwiając kierowcy dokładniejszą ocenę sytuacji na drodze, a czasem były jedynym źródłem widoczności na teren zasłonięty budynkami obok skrzyżowania. Lustra które zastosowaliśmy mieściły się pomiędzy tymi dwoma rodzajami, będąc większymi niż standardowe okrągłe egzemplarze, widywane przy skrzyżowaniach, aczkolwiek nie tak dużymi jak te które używane były w dużych miastach, choć spełniały funkcję podobną do tych ostatnich. Zostały zamontowane na skrzyżowaniach tak, iż pozwalały na zobaczenie przyległej drogi i jadących na niej pojazdów z odległości umożliwiającej szybką i sprawną reakcję. Z racji  iż miały one służyć kierowcom do ułatwienia jazdy, lustra były pokryte substancją antyodblaskową, by wyeliminować możliwość rozpraszania kierowcy przez mocne odbite światło, słoneczne lub sztuczne.

Lustra nie musiały być konserwowane często, głównie ze względu na gładką powierzchnię, która zapobiegała osadzaniu się kurzu i pyłu, nie ograniczając widoczności kierowcom. Umieszczenie luster na najbardziej zabudowanych skrzyżowaniach przyniosło niemal natychmiastowy efekt, gdyż od razu dało się zauważyć poprawę warunków na drodze, i o wiele większą wygodę, podczas jazdy w ścisłym centrum miasta. Lustra sprawdziły się na tyle dobrze, iż powoli wprowadzaliśmy je również na pozostałych skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych, gdzie sprawdzały się równie dobrze.