Wykorzystanie technologii LED do oświetlenia budynku

Oświetlenie budynków to kolejna rzecz, którą w zakresie wyposażenia domu powinniśmy uznać za priorytetową. Nikt nie lubi chodzić po ciemku, gdyż ludzie nie są stworzeni jako zwierzęta nocne, dlatego tym bardziej w spokojnym zaciszu naszego domu chcemy mieć komfort tego, że w każdej chwili zapalimy światło. Oświetlenie budynku powinno być dobrze dostępne, o odpowiednich parametrach jasności i nie powinno generować nadmiernych kosztów.

Natynkowa lampa LED w budynku jednorodzinnym

natynkowe lampy ledTo co spełnia przedstawione we wstępie założenia na szczęście zostało już dawno opracowane. Jest to technologia LED, która generuje światło w sposób bardziej ekonomiczny niż palniki żarowe, a przy tym jest dużo bardziej trwała. Obecnie także w wyniku rozwoju technologii lampy LED nie są już nawet zbyt drogie można je kupić po dość przystępnej cenie. Do dyspozycji, w zastosowaniach domowych możemy się pokusić albo na zakup żarówek LED, które umieścimy wewnątrz tradycyjnych opraw oświetleniowych, albo wszystkie oprawy wymienić na natynkowe lampy LED, które będą na pewno prezentowały się bardziej estetycznie. Ta estetyka wynika w głównej mierze z tego, że lampa LED jest projektowana od początku z myślą o dedykowanej technologii, której główne elementy nie zajmują tyle miejsca co tradycyjne żarówki. Z tego powodu projektanci i konstruktorzy mogą się pokusić na stworzenie bardzo zróżnicowanych i atrakcyjnych kształtów, których nie mogliby uzyskać tradycyjnie. Jako, że lampy LED są bardzo trwałe, a ich żywotność można określić na wiele tysięcy godzin pracy, więc rozsądnym jest zakup takich lamp nawet ze względów ekonomicznych. Myślę, że w praktyce prędzej nam znudzą się ich oprawy niż zawiodą one pod względem technicznym. Jako zaletę różnorodności tych lamp, trzeba podkreślić, że można je dostosować do praktycznie każdego wystroju wnętrza zarówno pod względem kształtu, koloru oraz generowanego przez nie światła. Trzeba przyznać, że pod tym względem biją konkurencję na głowę.

Dostępność tego typu oświetlenia jest wielka. W każdym sklepie elektrycznym jest duży wybór, nie wspominając już o wielkich marketach budowlanych, gdzie tych lamp jest setki. Jeśli i to nas nie zadowala to odsyłam także do sieci, gdzie wybór jest już na pewno aż nadto zadowalający. Zróżnicowanie jest tak duże, że podejrzewam, iż wycia mogłoby nam nie starczyć na przejrzenie całej oferty. W całej gamie dominują oczywiście produkty chińskie co nie powinno ich jednak od razu wykluczać, gdyż obecnie wiele jest dobrej jakości.