Wytrzymałe folie na dach

Nie bez przyczyny każdy człowiek marzy o własnym dachu nad głową. To symbol spokoju, harmonii, udanego życia. Budynek bez sprawnego, spełniającego wszystkie przewidziane funkcje dachu jest tylko kombinacją ścian do której wniknie wszystko to przed czym zamierzamy się schronić. Aby mieć poczucie komfortu i bezpieczeństwa można wykorzystać istniejące możliwości w celu zbudowania w pełni szczelnego dachu. Użycie folii dachowych zrewolucjonizowało prace hydroizolacyjne, renowacyjne. Umożliwiło budowę ogrodów dachowych, dachów zielonych i tarasów. Folie są stosowane do izolowania parkingów wielopoziomowych, dachów odwróconych i dachów drgających narażonych na bardzo wysokie temperatury.

Wszechstronność zastosowań folii dachowych

folia na dachyNowoczesne technologie umożliwiają wytwarzanie z polichlorku winylu i polipropylenu świetne folie dachowe do hydroizolacji. Dobrze położone folie zapewnia szczelność na długie lata dzięki wybitnej odporności na niekorzystne czynniki środowiska. Folie dachowe cechują się dużą wytrzymałością na rozrywanie i rozciąganie. Ich rozciągliwość sięga nawet 300 % w zmiennych temperaturach od minus czterdziestu do plus stu dwudziestu stopni. Wystarczy jedna warstwa pokrycia tym materiałem aby uzyskać pożądaną szczelność. Trzeba wspomnieć, że mówiąc o szczelności folii trzeba wiedzieć iż jest to szczelność basenowa, co oznacza wybitną nieprzepuszczalność. Pokrycia z folii są odporne na działanie promieniowania UV oraz na czynniki chemiczne zawarte w powietrzu. Produkuje się ją w różnych kolorach, co nie wpływa na jej właściwości. Folia dachowa w odróżnieniu do tradycyjnej papy ma bardzo niską wagę i grubość. Bardzo ważną jej zaletą jest niska cena. Folie dachowe sprzedawane są w rolkach lub przy mniejszych połaciach można zamówić już odpowiednio przycięte na wymiar pasy. Folia dachowa znajduje najszersze zastosowanie na dachach wielkopowierzchniowych gdzie ogromne znaczenie ma szybkość zakończenia prac. Montaż szerokich pasów odbywa się szybko dzięki komputerowo sterowanymi zgrzewarkom. Folie podobnie jak membrany z EPDM występują w wersjach zbrojonych jedno – i dwustronnie. Do zbrojenia wykorzystuje się włókna szklane oraz włókniny z poliestru oraz siatki. Są one laminowane do folii. Ma to ogromne znaczenie jeżeli zmuszeni jesteśmy do dostosowania folii do konkretnego podłoża. Istnieje wiele sposobów montażu folii, oprócz wspomnianego już zgrzewania folie montuje się mechanicznie za pomocą śrub i gwoździ. Inaczej montowana jest folia na dachy nowe i w inny sposób w przypadku renowacji gdzie często trzeba użyć geowłókniny jako podłoża. Dobre folie na dachy są całkowicie niepalne. Pojawienie się nowatorskich rozwiązań hydroizolacyjnych spowodowało prawie całkowite wyparcie papy jako materiału izolacyjnego na dachy.

Branża budowlana zmierza do produkcji materiałów o bardzo wysokich parametrach. Kierunkiem rozwoju jest też obniżanie wagi materiału. Konsekwencją walki konkurencyjnej wielu producentów jest pojawienie się na rynku dużej liczby materiałów o podobnej charakterystyce. Umożliwia to inwestorom dokonanie wyboru pod względem ceny. Jedyną rzeczą, na której nie warto oszczędzać jest ekipa budowlana. Jeżeli w dobrą jakość folii można wierzyć to trzeba mieć pewność, że prace związane z jej położeniem będą wykonane właściwie. Od tego zależy jakość naszego dachu nad głową, a co za tym idzie komfortu bytowania w budynku.