Zastosowanie cewnika foleya

 

Niedawno zaszłam w swoją pierwszą ciążę. Byłam dosyć drobnej postury, a według badania ultrasonograficznego wynikało, że urodzę dosyć duże dziecko. Lekarz, który mnie badał ostrzegł mnie, że jeśli chcę rodzić naturalnie (a tak właśnie chciałam, ponieważ obawiałam się cesarskiego cięcia), konieczne może być użycie cewnika foleya. Nie miałam pojęcia co to znaczy i jak to będzie w praktyce wyglądało. Dlatego poprosiłam lekarza, żeby wytłumaczył mi to wszystko. Szczególnie zależało mi na tym, aby się dowiedzieć, czy może to być dla mnie bolesne albo niekomfortowe.

Po co stosuje się cewniki przy porodzie?

cewnik foleyaDowiedziałam się od niego, do czego służy cewnik foleya i jak on wygląda. Jest to długa, silikonowa lub lateksowa rurka, zakończona na końcu balonikiem, który można wypełnić płynem. W trakcie porodu rurkę umieszcza się w szyjce macicy, a balonik wypełnia się solą fizjologiczną. Dzięki temu szyjka macicy powoli i delikatnie się otwiera, poszerzając przy tym kanał rodny i ułatwiając poród. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny i zupełnie bezpieczny zarówno dla rodzącej, jak i dla nowonarodzonego dziecka. Zastosowanie cewnika przy porodzie, nie powoduje więc żadnych dolegliwości ani przy samym porodzie, ani później. Obawiałam się, że po zastosowaniu cewnika będę miała problemy ze swobodnym oddawaniem moczu, ale lekarz uspokoił mnie i powiedział że takie rzeczy zupełnie się nie zdarzają. Dzięki temu uspokoiłam się i nie pozostało mi już nic innego, jak tylko czekać na poród. Ten nadszedł już za kilka dni. Faktycznie, okazało się że lekarz musiał mi w jego trakcie założyć cewnik foleya. Jednakże, tak samo jak wspominał wcześniej, było to zupełnie bezbolesne i nie przyniosło mi żadnego dyskomfortu. Szybko i sprawnie urodziłam i nawet nie poczułam, jak lekarz wkłada i wyjmuje z mojej szyjki macicy cewnik. W między czasie dowiedziałam się także, że takie artykuły medyczne używa się także przy innych zabiegach ginekologicznych, ponieważ ułatwiają one operacje, które dzięki temu stają się łatwiejsze i bezpieczniejsze dla pacjentów.

Byłam bardzo zadowolona z tego, że lekarz w tak delikatny sposób ułatwił mi przebieg porodu. Mimo użycia cewnika, nie miałam również późniejszych problemów z oddawaniem moczu. Sam ten przyrząd jest wykonany z hipoalergicznych i bezpiecznych dla zdrowia materiałów, dlatego nie spowodował on żadnych podrażnień krocza ani jego okolic. Jeśli jeszcze kiedyś przyjdzie mi rodzić tak duże dziecko, będę już wiedziała, żeby od razu pytać lekarza, czy może zastosować taki zabieg medyczny.