Zawiesia pasowe – pomocne przy rozładunkach

Zawiesia są bardzo popularnym osprzętem dźwigowym. Przede wszystkim wykorzystuje się je w przemyśle jak i budownictwie. Ich zadaniem jest podnoszenie, chwytanie, przenoszenie ciężkich ładunków. Takie zawiesia dźwigowe można podzielić na pasowe, wężowe zawiesia linowe jak i zawiesia łańcuchowe. To jakie zawiesie się użyje zależy od transportowanego ładunku

Z czego są wykonane zawiesia pasowe?

pasy zawiesiaBardzo popularnym rodzajem zawiesia są pasy.  Pasy zawiesia są wykonywane z taśmy poliestrowej, która jest podwójnie zszyta. Na końcach takiego pasowego zawesia znajduje się wzmocniona pętla. Pasy zawiesia są bardzo lekkie jak i miękkie, tak więc bez problemu tego typu element można stosować z ładunkami, które mają delikatne powierzchnie. Aby uniknąć uszkodzeń transportowanego ładunku stosuje się również specjalny rękaw ochronny. Taki rękaw niweluje praktycznie do zera uszkodzenia na powierzeni towaru transportowanego. Jedną z najważniejszych zalet, jeśli chodzi o pasy zawiesia jest fakt, że w porównaniu do ich wagi, mają bardzo dużą nośność. Kolejną ważną cechą takich pasów jest fakt, że łatwo się je przechowuje jak i transportuje. Jeśli chodzi o transportowany materiał, to takie pasy zawiesia najczęściej wykorzystuje się do transportowania ładunków, które znajdują się na paletach. Sztywność palet ułatwia wsunięcie pasa pod nie, a tym samym zapięcie i transport. Czasem również takie liny wykorzystywane są jako liny holownicze czy to do samochodów osobowych ale również do samochodów ciężarowych jak i samochodów typu TIR. Zawiesia pasowe są odporne na zróżnicowane temperatury. Producenci tego typu pasów gwarantują odporność na temperatury z przedziału minus czterdziestu do plus stu stopni Celsjusza. Są odporne na substancje chemiczne, takie jak na przykład smat, oleje, para benzyny czy kwasy mineralne. Pasy również nie korodują. Na rynku można znaleźć zawiesia pasowe o różnej długości od jednego metra aż do dziesięciu metrów. Jeśli chodzi o nośność to pasu posiadają dopuszczalne obciążenie od jednej tony do pięciu ton. Wszystko zależy od rodzaju wybranego zawiesia linowego. Pasy zawiesia są wykonywane w różnych kolorach, a każdy kolor oznacza inne dopuszczalne obciążenie.

Warto na koniec wspomnieć, że z zawiesi pasowych buduje się zaweisia zwane cięgnowymi. Są one na tak zwanym ogniwie zbiorczym, a do tego zakończonym hakami. Na rynku dostępne są zawiesia jedno, dwu, trzy i cztero cięgnowe. Jednak nie są one tak popularne jak opisywane zawiesia linowe czy zawiesia łańcuchowe.