Zawsze na czas z prawem jazdy

Żyjąc w czasach, w których każdy zawsze gdzieś się spieszy, warto pomyśleć o środku transportu, który zapewni nam jak najszybsze i możliwie jak najdogodniejsze dotarcie do celu. Komunikacja miejska nie zawsze przyjeżdża na czas, a jeśli, o dziwo, zjawi się punktualnie, to nie zawsze uda nam się wejść do środka. Szczególnie, jeśli ktoś pracuje i musi dojechać do pracy w godzinach szczytu. Wtedy trzeba liczyć się z tym, że tłum spieszących się ludzi zablokuje możliwość zajęcia miejsca, nawet stojącego, w którymś ze środków transportu publicznego. Najpewniejszym i najszybszym sposobem dotarcia do celu będzie samochód.

Ile kosztuje nauka jazdy?

prawo jazdy - ceny naukiWyrobienie prawa jazdy kategorii B wymaga czasu, ale także nakładu finansowego. Jeśli chodzi o prawo jazdy – ceny nauki mogą się od siebie znacznie różnić. Wiele zależy od miejsca, w którym się mieszka. W jednej ze szkół można dostać rachunek na 600, w innej na 2200 złotych. Najczęściej można spodziewać się ceny w przedziale od 1500 do 1800 złotych). Na dodatek, żadna ze szkół nie zagwarantuje nam zdanego egzaminu za pierwszym razem. Wybierając szkołę, najbardziej polegać można na opiniach byłych czy też aktualnych kursantów. Nie zawsze cena nauki będzie adekwatna i nie zawsze „im więcej, tym lepiej” (w tym przypadku „im więcej, tym pewniej”). Wydawać by się mogło, że szkoła, która życzyć sobie będzie większej opłaty, lepiej przygotuje kursanta do egzaminu. Nic bardziej mylnego. Wiele zależy od zaangażowania samego zainteresowanego i jego odporności na stres oraz łatwości w przyswajaniu wiedzy i wykorzystywania jej w praktyce. Można by rzec, że im więcej się płaci, tym zaangażowanie instruktorów jest wyższe. To również nie zawsze jest prawdą. Wszystko zależy od człowieka i jego charakteru oraz podejścia do innych, czy najzwyczajniej w świecie od tego, czy ma dobry, czy zły dzień.W cenę kursu wchodzi nauka teoretyczna z przepisów ruchu drogowego (zazwyczaj jest to 30 godzin lekcyjnych), badanie lekarskie, które pozwoli stwierdzić zdolność do poruszania się pojazdem oraz nauka praktyczna- prowadzenie samochodu, mając u boku instruktora (około 30 godzin zegarowych). Po odbyciu całego kursu zdaje się egzamin wewnętrzny. Po jego pozytywnym ukończeniu można zapisać się na egzamin właściwy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Egzaminy w WORD również są płatne (test teoretyczny kosztuje około 30 złotych, praktyczny 140). 

Po wielu nieudanych podejściach do zdobycia wymarzonego prawa jazdy jest obowiązek dokupienia dodatkowych godzin jazdy, z której każda płatna jest 40zł. Jak widać, zdobycie dokumentu umożliwiającego swobodne przemieszczanie się samochodem do najłatwiejszych nie należy, ale w teorii wszystko brzmi trudniej. Kto nie spróbuje, ten się nie dowie i będzie żyć zgodnie z rozkładem jazdy komunikacji miejskiej, która często płata figle.